Olej lniany w kuchni - jak można go wykorzystać?

Olej lniany w kuchni - jak można go wykorzystać?

Różnego rodzaju oleje są wykorzystywane na co dzień w kuchni do przygotowywania rozmaitych dań. Jednak warto zwrócić uwagę na te, o naturalnym składzie, by dbać o swoje zdrowie oraz pozostałych członków rodziny. Warto stosować olej lniany jako składnik do codziennych potraw. Posiada on wiele właściwości zdrowotnych, które wspomagają pracę całego organizmu człowieka. Zatem jak wykorzystać olej lniany? Można pić go lub dodawać do jedzenia na śniadanie, obiad i kolację. Poznaj nasze propozycje i wprowadź olej lniany do swojej diety.

Jakie właściwości odżywcze ma olej lniany?

Właściwości odżywcze oleju lnianego pozytywnie wpływają na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, krążeniowy, pokarmowy oraz odpornościowy. Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E ten naturalny produkt ma działanie regeneracyjne, pielęgnacyjne oraz lecznicze. Co więcej, stosowanie oleju lnianego m.in.:

  • wspomaga odchudzanie, metabolizm oraz koncentrację,
  • zapobiega rozwojowi nowotworu,
  • redukuje stany zapalne w organizmie,
  • reguluje poziom cholesterolu we krwi.

W jakich potrawach można wykorzystać olej lniany?

Olej lniany w kuchni to bardzo zdrowy produkt, który powinien zostać dołączony do codziennej diety, dla lepszego samopoczucia każdego człowieka. Poniżej przedstawiamy propozycje dań na śniadanie, obiad i kolację. Co więcej, olej lniany do potraw można wykorzystywać naprawdę w rozmaity sposób, a warianty śniadaniowe i na kolacje można stosować zamiennie.

Śniadanie

Olej lniany na śniadanie idealnie sprawdzi się z twarożkiem. Co więcej, to proste danie to podstawa diety Budwigowej. Naturalny produkt z nasion lnu może być również bazą to samodzielnego przygotowania majonezu lub masła orzechowego. Olej sprawdza się także jako wariant śródziemnomorski do smarowania pieczywa, zamiast masła.

Obiad

Olej lniany na obiad najczęściej wykorzystywany jest jako dodatek do sałatek oraz surówek. W zależności od indywidualnego gustu smakowego można nim także polewać warzywa (np. kalafiora, brokuły czy ziemniaki), pierogi czy kluski śląskie, a także dodawać do zup. Jednak nie należy używać go do smażenia oraz pieczenia. Podczas obróbki termicznej olej lniany straci swoje właściwości prozdrowotne.

Kolacja

Olej lniany na kolację będzie świetnym dodatkiem do bruschetty z pomidorami i bazylią. Wystarczy ułożyć składniki na bagietce, doprawić solą i pieprzem i włożyć do piekarnika na ok. 5 minut. Dodatkowo smacznym akcentem na zakończenie dnia może być owocowy koktajl z olejem lnianym na bazie kefiru bądź mleka.

Wykorzystanie oleju lnianego w kuchni - podsumowanie

Wykorzystanie oleju lnianego w kuchni jest bardzo proste. Spróbuj wszystkich wypisanych wyżej propozycji potraw na śniadanie, obiad i kolację. Pamiętaj tylko, że zaleca się do 3 łyżek stołowych jako maksymalną ilość oleju lnianego w dziennym stosowaniu. Co więcej, właściwości oleju lnianego sprawią, że naprawdę możesz poczuć się lepiej! Zadbaj zatem o swoje samopoczucie i wprowadź olej naturalny do codziennej diety.